/ apie Vytauto V. Landsbergio spektaklį “Bunkeris”/
(vienas žvilgsnis)
Ne, jokios uždangos, jokių pompastiškų fanfarų, tik juodos taburetės, sustatytos ratu, ir žvakių atšvaistai ant stiklinės sienos. Ir šešėliai. Daug šešėlių. Visai kaip ir realiame gyvenime. Taip visai paprastai prasideda. Veiksmas. Ir pagaliau išties sveikintina drąsa. Drąsa pažvelgti į sunkią ir dualistinę Lietuvos pokario istoriją. Į žmogaus virtimą Žmogumi arba… šunimi. Žaliuoju arba raudonuoju. Maištininku arba prisitaikėliu. Scenoje keturpėsčias žmogus, lojimas, seilių purslai ir skandalingas teiginys: „Aš esu šuo.“ Tai bepročio kliedesiai. Ir pasiteisinimas. Jokių įspūdingų dekoracijų, bet emocijos pulsuoja tiesiog ore. Veikėjai mainosi, emocijos taip pat. Slogią sovietinio beprotnamio atmosferą keičia kiek šaržuoto rašytojų sąjungos susirinkimo vaizdai. Jaunas kūrėjas yra pašalinamas iš sąjungos dėl „nelojalumo partijai“. Nusivylęs šiuo sprendimu poetas Kostas išvyksta į atokų Dzūkijos kaimelį. Ten prasideda visa nuoširdžiosios veidmainystės drama.
Taip nepaprastai atvirai, drąsiai ir jautriai žvelgiama į žmogaus, atsidūrusio istorijos sankryžoje, klausimą. Motinos jis priimamas visoks. Su kulkomis draugų galvoje ir amžina dėme širdyje. Su bandymu pritapti ir jausmu, jog tavimi tiesiog pasinaudojo. Su požemyje užgimusiais trapiais ir čia pat sunkių istorijos girnų sutrintais meilės daigais. Ir su nepaprastai subtilia, todėl nesubanalinta pagarba visiems žuvusiems. Taip, pasmerkimo šiame spektaklyje nerasime. Tam nesuteikta nei teisės, nei galios. Juk didžiausias žmogaus teisėjas – viduje. Mūsų galios centre. Sąžinėje.
Tai istorijos, artimos kaip vaikystė, pašvaistė Lietuvos teatro padangėje. Pagaliau scenoje savo akimis pamačiau tai, ką seneliai patylomis pasakodavo mano tėvams, baimindamiesi raudonojo maro. Ir tai, ką mano tėvai, ačiū Dievui, išdrįso pasakyti man garsiai. Ko gero, pirmą kartą scenoje pažvelgta į tiesą. Tokią, kokia ji iš tikrųjų buvo. Į abi puses. Nesmerkiant ir nepamokslaujant. Nešlovinant ir nežeminant. Ne(si)graudinant ir nesišaipant. Neišstumiant Dievo ir atskleidžiant žmogaus vidinius demonus.
Lenkiu savo jauną galvą prieš autorių, režisierių ir visus aktorius.
Ir ypač prieš Tuos, kurių dėka mes galime kalbėti apie istoriją. Garsiai.