Šiuo straipsniu siūlau naują etikos programą mokykloms – tarpkultūrinę etiką. Ateičiai norėčiau pasiūlyti ir globaliąją etikos programą, tad nagrinėdamas vieną, kartu implikuosiu, o kartais išsamiau užsiminsiu apie antrą.
Taigi šis tekstas tokios mokyklinės programos filosofiniai apmatai. Kitaip tariant – noriu aptarti, kodėl tokia programa labai reikalinga.
Kad ji reikalinga pasauliui bendrąja prasme aš neabejoju, kaip ir kad jos reikia Lietuvai. Tačiau mažos ir nykimo riziką turinčios valstybės švietimo intelektualams gali kilti pagrįsti būgštavimai tokiu būdu konstruoti švietimo turinį (sėkmę patiriant etikos pamokoje juk gali pasigirsti raginimai peržiūrėti ir kitų pamokų programas). Be to, tikras nacionalistas, jei nori būti nuoseklus kalbant apie jo teorines pažiūras, turi tam oponuoti net nepaisydamas minėtų iššūkių. Taigi, šiuo straipsniu kartu norėčiau su kuo nors iš jų atstovų padiskutuoti ir, jei atsirastų kas norėtų šiuo straipsnio teiginius kvestionuoti, būtų labai įdomu.
Pradžiai papunkčiui surašysiu savo argumentus, kodėl tokios programos reikia ir kodėl tai nėra iššūkis Lietuvos kaip tautos išnykimui.
Kodėl tai nėra iššūkis Lietuvai kaip valstybei ir kodėl tokios programos reikia?
Kokios pagrindinės dilemos?
Kuriant kiekvieną programą nuo pradžių, reikia apmąstyti pagrindines jos dilemas filosofiškai. Štai kelios iš mano siūlomų:
Todėl tikėtina, kad neužteks vien tik vienos šalies piliečiams parengti tokią programą, tad siekiant tobulumo, reikėtų bent jau ekspertais pakviesti ir kitų šalių edukologus (tuos, apie kurių kultūras, regionus ir šalis kalbama) kaip konsultantus, o jei yra galimybė, pakviesti bent nuotoliniu būdu kai kurias pamokas apie kitas kultūras pravesti tos kultūros mokytojus.
Rekomendacijos, kaip tą programą paruošti
Ekspertai ir analitikai turėtų išstudijuoti visų JTO šalių ugdymo programas: istorijos, geografijos, religijos ir etikos. Taip pat rasti tarpkultūrinės etikos mokyklines programas, kurios jau yra.
Švietimo vadybininkai turėtų užmegzti ryšį su tų šalių švietimo politikos kūrėjais per Lietuvoje esančias ambasadas arba tiesiogiai. Išteklių trūkumo sumetimais kitų ministerijų atstovai ir ekspertai turi susinchronizuoti šiuos kontaktus su kitų sektorių naudomis: ekonomikos, mokslo ir inovacijų, žemės ūkio, sporto.
Programų kūrėjai turi susiburti į darbo grupę ir modeliuoti galimą tarpkultūrinės etikos ugdymo programą pagal galimybes. Jei ištekliai leidžia, būtų gerai turėti kelias skirtingas darbo grupes, kurios pasirašytų konfidencialumo sutartį arba tiesiog įsipareigotų nebendrauti tarpusavyje, kol programa būtų kuriama.
Kuriant programą atsižvelgti į esamų programų temų pasiūlymus skirtingų dalykų pamokos planuose: globalizacijos, religijų, etiketo ir papročių, švenčių ir tradicijų, toleranciją ir solidarumą, lygias teises, tautinį identitetą, skurdą ir socialinę atskirtį, migraciją, išsilavinimo svarbą.
Kurti programą įtraukiant JTO šalių programas. Susidariusį per didelį temų kiekį – turėtų būti bent 5, o gal ir 10 kartų daugiau temų, nei gali tilpti į mokslo metų programą – testuoti skirtingose mokyklose.
Sukurti monitoringo sistemą ir formulę, pagal kurią vertinama, kas pasiteisina, kas ne, kad iš informacijos pertekliaus susiformuotų vientisa metinė programa.
Nacionalinė švietimo agentūra turi įvertinti darbą ir pritaikyti pagal tai, kas atitinka nacionalinius interesus.
Gerosiomis praktikomis reikėtų pasidalinti su tarptautine švietimo bendruomene ir surengti daug mokslinių konferencijų šia tema visame pasaulyje.
Bendromis pastangomis sukurti intranetą, platformą ar portalą, kuriame būtų patalpinta ir sustruktūruota visa medžiaga bei išversta į kitas kalbas. Išleisti vadovėlį ir pratybų sąsiuvinį pagal tai.
Kiekvienai mokyklai reikia sudaryti galimybes tokios programos modifikavimui atsižvelgiant į mokyklos ugdymo filosofiją ir mokyklos metodinės komisijos kompetenciją.
Atsižvelgti į tėvų reakciją.
Programą dėstyti tiek nuotoliniu būdu, tiek standartiškai.
Pakviesti užsienio ekspertus ne tik programos kūrimo projektui ir jos įvertinimui, bet ir kai kurių pamokų vedimui.
Parinkti tinkamą santykį tarp savos ir kitų kultūrų pažinimo, savai skiriant bent 30% turinio.
P.S. Primename, kad autorius kviečia diskusijai!