Unikali roko muzika pasaulio pakrašty

tekstas: Mindaugas Peleckis

Apie Naująją Zelandiją (NZ, maoriškai Aotearoa) ir taip žinome ne itin daug, pirmiausia dėl to, kad ji yra „pasaulio pakrašty“, išties gerokai nutolusi nuo Europos. Tačiau, žvelgdami į jos roko (plačiąja prasme) muziką, galime atrasti tokių perlų, kokių roko pradininkų valstybėse nerasime.

Maorius čia miniu ne vien dėl įdomumo. Jų tradicijos, kalba, o taip pat ir muzika atgimsta. Maorių kalbą laisvai nuo šių metų pabaigos galės mokytis bet kuris lingvofilas: jos kursas atsiras Duolingo platformoje.

Ypatingą vietą NZ roko (arba Kiwi roko) scenoje užima vadinamasis Dunedin sound. Danidino (maoriškai Ōtepoti) pavadinimas kilęs iš tikrojo Škotijos sostinės Edinburgo pavadinimo (škotų gėlų kalba –  Dùn Èideann).

Dunedin sound – tai populiari muzika, priskirtina indie (independent) stilistikai, atsiradusi Dunedino universitete apie 1980-uosius. NZ rokas nuo labiau ausiai įprasto britiško bei amerikietiško indie (pvz., klasikų „Pixies“, kurie kitąmet apsilankys Lietuvoje, – nieku gyvu nepraleiskime šios unikalios progos) skiriasi tuo, kad yra labiau lo-fi stilistikos, sunkokai suvokiamu vokalu, jame gausu klavišinių instrumentų kaskadų, bosinės linijos – minimalistinės, o gitaros primena australo Nicko Cave’o grupės „The Bad Seeds“, kurias galėjome išgirsti albume „Let Love In“ (1993 m.).

„Let Love In“

Kaip tai nutiko ir Europoje, Dunedin sound kilo iš pankroko, kuris buvo itin aktyvus Oklando mieste. Danedino pankai „The Enemy“ (vėliau tapo „Toy Love“) ir „The Same“ (vėliau inkarnavosi į „The Chills“) priminė klasikus „The Velvet Underground“ ir „The Stooges“, tačiau jų stilistiką, kaip ir NZ gamtą, galima drąsiai vadinti unikalia: pankrokas sumišo su psichodeliniu roku ir net stilistika, kurią propagavo vėlyvieji „The Beatles“ ir „The Byrds“.

Danedine įkurta, vėliau kultine tapusi įrašų kompanija „Flying Nun Records“ sulaukė aukščiausio įvertinimo tokiuose leidiniuose kaip „Uncut“: jame buvo pareikšta, kad yra trys pagrindiniai pasaulio indie pop banginiai – Olimpijos (JAV), Glazgo (Škotija) ir Danedino miestai. Pirmasis „Flying Nun Records“ išleistas singlas – „The Clean“ daina Tally Ho! (1981).

Terminas Dunedin Sound kilo iš šios leidyklos išleistos keturių grupių ( „The Chills“, „Sneaky Feelings“, „The Stones “,  „The Verlaines“ ‎– Dunedin Double) dainų kompiliacijos Dunedin Double. Kaip jau turbūt pastebėjote, didelė NZ grupių dalis mėgsta pasivadinti gana paprastai, pridėdamos žymimąjį artikelį „the“. Kodėl? Psichologai turbūt kalbėtų apie savo ego įtvirtinimą. Kad ir kokios buvo priežastys, „kiviai“ savo pasiekė: roko gurmanai puikiai žino Danedino ir visos NZ sceną, kuri dabar tikrai yra „THE“, taigi, reikšminga viso pasaulio roko istorijai. Panašiai galėtume pasakyti ir apie mums gerokai mažiau nei JK ir JAV scenoms žinomą Estijos, Vokietijos, Italijos, Prancūzijos, Škotijos, Bretanės muziką. Įsijunkime radijo stotis, atraskime egzotišką roko muziką, kuri gerokai praplės jos suvokimą. Įdomu (ir ironiška) tai, kad NZ radijo stotys tik 2002 m. privaloma, vyriausybės nustatyta tvarka pradėjo transliuoti vietinių roko grupių sukurtą muziką. Savo krašte pranašu būti nelengva. Tiesa, iki tol nuo pat 1981 m. NZ roko muzikos buvo galima klausytis Kraistčerčo studentų radijo stoties dėka.

Dar viena itin įdomi grupė – „The Jean-Paul Sartre Experience“ ir jos 1986 m. klipas: https://www.youtube.com/watch?v=j3lx1JjUloU

„The Jean-Paul Sartre Experience“

Pabaigai – apie maorių roko (metalo) muziką. Bene labiausiai iš jos išsiskiria „Alien Weaponry“. Šios grupės nariai turi maorių kraujo, jų klipuose matysime šios senos austroneziečių tautos ritualus, o dainų tekstai paprastai yra maorių kalba. Taigi, retų, nykstančių kalbų gaivinimas, prie kurio itin smarkiai prisidėjo brazilų „Sepultura“, tęsiasi kitame pasaulio pusrutulyje.

„Alien Weaponry“ trijulė (du iš trijų narių – broliai, turintys maorių kraujo) su maorių vėliava.
https://www.discogs.com/artist/6224616-Alien-Weaponry
https://www.youtube.com/watch?v=5kwIkF6LFDc

Atraskime roko muziką, kuri seniai peržengė visas įmanomas sienas. Rokas ne tik nemirė, jis įgavo naujas dimensijas ir pensijon tikrai nesiruošia, nors, jei skaičiuosime nuo Elvio Presley’o laikų, jau yra gana solidaus amžiaus.