K. Stabrausko sąsajos su Lietuva ir M. K. Čiurlioniu
Kazimieras Stabrauskas (1869–1929) gimė 1869 m. lapkričio 21 d. pasiturinčių žemvaldžių šeimoje Gardino gubernijoje, Kruplėnuose, netoli Naugarduko. Jo tėvas Antanas Stabrauskas buvo Rusijos armijos karininkas, o mama Sofija buvo kilusi iš dvarininkų Pileckių giminės. Vaikystę mažasis Kazimieras praleido tėvų dvare Kruplėnuose. Septynetą metų nuo 1880-ųjų mokėsi Balstogės realinėje gimnazijoje, o 1887 m. buvo išsiųstas studijuoti į Peterburgo dailės akademiją pas Pavelą Čistiakovą ir Ilją Repiną.
Čia jis susipažino su Kaune gimusia būsima žmona skulptore Julija Janušauskaite, kurios dėka vėliau nemažai laiko ir energijos skyrė Lietuvos meninio ir kultūrinio gyvenimo puoselėjimui. Dailininkas Adomas Varnas netgi prisimena pirmųjų lietuvių dailės parodų laikotarpiu K. Stabrauską vadinusį save lietuviu. Taigi nors menininkas nemažą gyvenimo dalį praleido ir mirė Lenkijoje, nevertėtų pamiršti jo sąsajų su Lietuva.
Kelią į meno pasaulį pradėjęs 1887 m. Peterburgo dailės akademijoje, 1897 m. K. Stabrauskas studijas pratęsė Paryžiaus Juliano akademijoje pas Jeaną Josephą Benjaminą Constant’ą ir Jeaną Paulį Laurens’ą. Kūrinių stilistikoje jis jungė secesijos bruožus ir klasikinių formų stilizaciją, pamažu ryškėjo jo polinkis į simbolizmą, misticizmą, intuityvizmą. Keletą metų po Paryžiaus pagyvenęs Peterburge, 1903 m. persikėlė į Varšuvą, kur su bendraminčiais įsteigė Varšuvos dailės mokyklą ir tapo pirmuoju jos direktoriumi bei mokytoju. 1904–aisiais čia dailės mokslus pradėjo M. K. Čiurlionis.
Stabrauskas buvo ne tik M. K. Čiurlionio mokytojas, bet ir jo draugas, patarėjas, kolega, rėmėjas, bendramintis, o kartais netgi sekėjas. Mokinys ir mokytojas mokėsi vienas iš kito, jų kūrybinės vizijos gimdavo iš turiningų diskusijų ir pamąstymų, abu buvo įkvėpti tų pačių simbolizmo idėjų, todėl menininkų darbuose šiandien matome stiprią abipusę įtaką. Jie tapė figūrines kompozicijas pasakų, legendų, mitų motyvais, simbolines fantastines kompozicijas ir peizažus. Dailėje juos jungė idealaus pasaulio paieškos, puikiai įvaldyta pastelės technika, panašūs siužetų motyvai. Tiek M. K. Čiurlionio, tiek jo mokytojo kūryboje dažnai vaizduojama gamta, ypač kalnai. Šiose gamtos sakralumą teigiančiose kompozicijose jie nėra tik kalnai. Tai savotiškos simbolinės vidinio virsmo vertikalės, kuriomis kylant apačioje, papėdėje paliekami bereikšmiai žemiški reikalai ir siekiama kur kas tvaresnių dvasinių aukštumų. Šis intuityvus dvasingumo siekis yra tiek M. K. Čiurlionio, tiek K. Stabrausko kūrybos esmė ir prasmė.
Didelis K. Stabrausko indėlis į Lietuvos meną yra tai, kad jis buvo vienas aktyviausių pirmųjų lietuvių dailės parodų palaikytojų. 1907–1912 m. kartu su žmona skulptore Julija dalyvavo šešiose parodose. Būdamas vienintelis tarptautiniu mastu pripažintas šių parodų dalyvis, K. Stabrauskas labai prisidėjo prie teigiamos viešosios nuomonės formavimo, visuomenės susidomėjimo. Tai turėjo didžiulę reikšmę atveriant tiek M. K. Čiurlioniui, tiek lietuvių dailei apskritai duris į pasaulinį pripažinimą. K.Stabrausko dalyvavimas šiose parodose buvo svarus įnašas ir menine prasme.